Meditasyon - ayça ulusoy

İçeriğe git

Ana menü:

Çalışmalarım

MEDİTASYON


Meditasyon, yoğun konsantrasyon ile enerjimizi yükselterek, düşünce sistemimizi rahatlatmak, sakinleştirmek ve dinlenmek için yapılan bir tekniktir. Böylece zihin rahatlatılabilir ve gereksiz ve olumsuz düşüncelerden arındırılarak yeniden programlanabilir.
Günlük yaşam, iş yoğunluğu, ailevi veya maddi sorunlar insanları gergin, mutsuz ve huzursuz eder. Bunun sonucunda olumsuz ve yoğun düşünceler oluşur ve böylece zihinlerde karmaşa yaratılır, sağlıklı düşünceler ve çözümler oluşturulamaz. Böyle durumlarda aynı, aşırı yoğunluktan tıkanmış bir kavşağa benzer insan zihni. Trafiğin sağlıklı akabilmesi için araç akışının kontrol edilmesi, hafifletilmesi ve düzenin yeniden kurulması gerekir. Zihnimizde de bu böyledir. Karmaşa halindeki düşüncelerin düzenlenmesi, kontrol edilmesi ve sağlıklı hale getirilmesi gerekmektedir.
Meditasyon yaparak;
Zihnimizdeki karmaşayı durdurup sakin bir akış sağlayabiliriz. Gereksiz düşüncelerden zihni arındırarak bize çözümler getirecek sağlıklı düşünceler oluşturabiliriz.
Geçmişin sıkıntıları veya gelecek ile ilgili korkulardan sıyrılıp içinde bulunduğumuz anın huzurunu yakalayabiliriz.
Meditasyon yaparak olumsuz düşünce kalıplarından, zihinsel  blokajlardan ve yoğunluğundan zihni arındırarak kısa süre de olsa kendi öz enerjimizin ortaya çıkmasını sağlarız.
Enerjimizin yükselmesi ile bilincimizi daha yoğun olarak  kullanabiliriz. Düşüncelerimizi etkin olarak yönlendirmeyi ve enerjimizi dengede tutmayı öğreniriz.
En önemlisi meditasyon, kişinin kendini tanımasını ve kendisiyle barışmasını sağlar. Böylelikle dengeli ve huzurlu bir yaşam sürdürebiliriz.
Meditasyon uyku hali veya trans durumu değildir. Kişi yaşadığı deneyimlerin tamamen farkındadır ve bilinci  açıktır.
Meditasyonun hem fiziksel hem de ruhsal faydaları vardır:
Stres ve gerginlik azalır.
Olumlu düşünmek ve konsantrasyon yeteneği artar.
Karışık duygu  ve düşünceler düzene konulur.
Olaylara daha net bakılabilir böylece çözümlere ulaşmak kolaylaşır.
Bedenimizi ve beynimizi rahatlatır.
Dengeli bir ruhsal ve zihinsel yapı oluşturur.
Zihinsel ve fiziksel enerji artar böylelikle beyin kapasitemizin daha büyük bir bölümü kullanılabilir.
Sezgiler ve algılarımız artar.
İçsel sesimizi duyabiliriz
 
Copyright 2017. All rights reserved.
İçeriğe dön | Ana menüye dön