Worksaoplar - ayça ulusoy

İçeriğe git

Ana menü:

Çalışmalarım
DRAMA ( YAŞAM SANATI )


Bir tiyatro eserini seyrederken veya bir filmi izlerken çogumuz kendimizi oradaki sanatçıların yerine koyar ve “Ben olsaydım…” ile başlayıp “Keşke…”lerle biten senaryolar  yazarız.
Aslında yaşamı bir sahne bizleri de sanatçılar kabul edersek, oynayacak o kadar çok rol oldugunu unutmamamız gerekir.
Bu çalışma süresince amacımız, katılımcılara yaşam içersindeki rolleri ve yaşamın içerisindeki yerleri konularında mihmandarlık yapmaktır.


Çalışma Programı:
Yaşam içerisindeki yerimizin belirlenmesi.
Yaşamdaki başrol ve yardımcı rollerin dağlımları.
Yaşamdaki rolümüzün eleştirmeni olmak.
Yaşam içersindeki kendimize en uygun rolü yazmak.


RİTİM ATÖLYESİ


Hayat Bir Ritimdir...
Kalp atışlarımızdan nefes alışımıza, attığımız her adımdan tuttuğumuz alkışa kadar her şey bir ritim içerir. Kısaca hayatın  kendisi bir ritimdir.
Bazen bu ritim bozulabilir. Belki kendi düşüncelerimizden, belki başkalarının bizim üzerimize yüklediklerinden, belki de her ikisi yüzünden hayatımızın ritminde  aksaklıklar olabilir. Bu aksaklıklar özel hayatımızı, iş veya okul hayatımızı, duygusal hayatımızı etkiler. Bu etkiler, göle atılan bir taşın etrafında  genişleyerek oluşan halkalar gibidir. Sonuç olarak tüm çevremiz bundan etkilenir.
Ama bu aksaklıklar giderilebilir. Tabi istersek…
İşte ritim terapi bu aksaklıkları gidermenin  en eğlenceli yollarından biridir…
Ritim Terapi grubunun işleyişi tamamen doğaçlamadır. Her hangi bir yaş grubunda olmanıza veya müzik bilgisine ihtiyacınız yoktur.
Çalışmaların terapi kısmı bütün işleyişin içine yayılmıştır. Ortaya çıkan ritim doğaçlama olduğundan, grubun ve kişilerin o anki durumları çalışmayı yönlendirecektir.
Bu yönlendirme doğrultusunda kişilere; Kendilerini tanımak,ına yön veren duygu ve düşüncelerin bilinçaltı sebeplerini bulmak,ını  yeniden yapılandırma yöntemleri,arındıracak ve kolaylıkla uygulanacak yöntemler,dili çalışmaları yaptırılacaktır.
Ritimin en önemli özelliklerinden biri de, onu  oluşturan kişilerin birbirlerini dinleme yeteneklerini geliştirmesidir. Günümüzde toplumların en büyük sorunlarından biri olan iletişimsizliğe en iyi çözümlerden biri ritimdir. Grup içerisinde  belirli bir tempoyu yakalayıp bir müzik oluşturabilmek için öncelikle birbirini dinlemek ve uyum içerisinde olmak gerekir. Bunun sonucunda ise birbirini dinleyen ve tamamlayan katılımcılar ortaya çıkmaktadır.
Diğer bir yönden bakıldığında ise bu çalışma beynimizin sağ ve sol lobunu dengelemenin en kolay ve eğlenceli yöntemlerinden biridir. İnsan beyninin sol tarafı kişilere tüm analitik özelliklerini verirken, sağ tarafı ise sezgileri yönlendirir. Fakat günümüzde ezberciliğe dayalı bir eğitim sisteminden geçtiğimiz için beynimizin sağ tarafı atıl halde bulunur. Ritim terapi ile beynimizin sağ ve sol lobları arasındaki denge oluşturulur.
Ritim terapi grubu çalışmalarında öncelikle kendi bedenimiz (beden perküsyonu) kullanılır. Nefes çalışmalarını takiben ritim çubukları, darbuka, tumba, tongo, bongo, ramazan davulu, timbal, zil, tef gibi perküsyon aletleri girmektedir.
OYUN ATÖLYESİ...
 

Oyunlarla büyüdük biz...
Oyunlarla ifade ettik kendimizi...
Sonra büyüdük, kalıplara girdik,
Maskeler taktık ve tıkandık...
Bazen konuşamadık, bazen de konuştuk ama anlaşılamadık...
Öyle bir kaptırdık ki kendimizi hayata, koptuk oyunlardan, saflığından ve çocukluğumuzdan...
Gelin yine oyunlar oynayalım...
Stresten arınalım, kalıpları kıralım ve içimizdeki çocuğu açığa çıkaralım...
 
 
Copyright 2017. All rights reserved.
İçeriğe dön | Ana menüye dön